کودکان همیشه ناراضی – بخش ۳

0 43

[av_one_full first min_height=” vertical_alignment=” space=” custom_margin=” margin=’0px’ padding=’0px’ border=” border_color=” radius=’0px’ background_color=” src=” background_position=’top left’ background_repeat=’no-repeat’ animation=” mobile_display=”]

[av_textblock size=” font_color=” color=” admin_preview_bg=”]
کودکان همیشه ناراضی

ادامه از بخش دوم

کودکان همیشه ناراضی – بخش سوم

نویسنده : سعیده شکوری

کودکان بدخلق و ناراضی را چگونه آرام کنیم؟

گاهی اوقات در کودمان کج خلقی و بد خلقی دیده می شود که بهتر است والدین با طرز برخورد و روش آرام کردن کودک آشنا باشند. اوقات تلخی در کودکان خیلی آزاردهنده است، ولی یکی از واقعیت های دوران کودکی است. کودکان جوان، به آن دسته از کودکانی گفته می‌شود که بین ۱ تا ۴ سال دارند و هنوز توانایی مقابله و رویایی با مسائل را به خوبی کسب نکرده اند. شروع هر کج خلقی نتیجه یک مسئله ساده است :  دست نیافتن به خواسته خود.

برای کودکان بین ۱ تا ۲ سال، اوقات تلخی می‌تواند بر اثر برآورده نشدن یک نیاز مثل شیر بیشتر، عوض کردن پوشک یا اسباب بازی باشد، اما مهارت های زبانی برای بیان آن را ندارند. کودک از اینکه ببیند شما به درخواست های او واکنشی نشان نمی‌دهید نا امید می‌شود. برای نوپایانی که کمی بزرگتر شده اند، کج خلقی بیشتر شبیه به قدرتی برای مبارزه است. زمانی که کودک ۳ یا ۴ سال دارد، مستقل تر شده است. آن ها کاملاً از نیازها و خواسته‌هایشان آگاهند، و اگر با آنها مخالفت کنید اوقات تلخی آن‌ها بیشتر خواهد شد.

۱۰ راهکار برای آرام کردن کودکان بدخلق و ناراضی :

۱. محیط را ترک کنید:

کودک خود را از محیطی که او  را خسته و عصبانی کرده است دور کنید. این یک استراتژی خوب برای زمانی است که در بیرون از خانه هستید. هنگامی که کودک شما برای خریدن یک اسباب بازی یا شکلات اصرار می‌کند و بهانه می‌گیرد، دست او را بگیرید و او را به قسمت دیگری از فروشگاه یا بیرون از فروشگاه ببرید و او را آرام کنید. تغییر مکان می تواند در تغییر رفتار او بسیار تأثیرگذار باشد.

۲. به آرامی با او صحبت کنید:

این یک مسئله مهم است. متخصصان می‌گویند که به هنگام اوقات تلخی کودک باید خونسردی خود را حفظ کنید، در غیر این صورت وارد یک جنگ قدرت می‌شوید و همه چیز بدتر می‌شود. به علاوه بخشی از دلیلی که کودکان اوقات تلخی می‌کنند برای جلب توجه است.برای آن‌ها مهم نیست که این توجهی که می‌گیرند مثبت است یا منفی. تنها چیزی که برای آن‌ها اهمیت دارد تمام توجه شماست.

۳. به او پیشنهاد غذا یا خوراکی بدهید

خسته بودن یا گرسنه بودن ۲ دلیل عمده برای اوقات تلخی کودکان محسوب می‌شوند. بیشترین بدخلقی کودکان در زمان هایی نزدیک به نهار یا خواب یا در اوایل بعداز ظهر اتفاق میفتد. این موضوع اتفاقی نیست. به کودک خود غذا و سبزیجات بدهید و تشنگی او را با آب برطرف کنید، او را در رختخواب بگذارید و یا به او اجازه بدهید تا کمی تلویزیون تماشا کند. به این فکر کنید که خود شما هم هنگامی که گرسنه یا خسته باشید کمی بدخلق می‌شوید.

۴. دلیل بهانه جویی های کودک را پیدا کنید

این ترفند برای بدخلقی‌های کودکان زیر ۲/۵ سال جوابگو است. کودکان در این سن معمولاً دامنه لغات محدودی شامل ۵۰ لغت دارند و در هر زمان نمیتوانند بیشتر از ۲ کلمه را بایکدیگر به کار ببرند. بنابراین ارتباطات آن‌ها محدودتر است. زمانی که شما پیام آن‌ها را به درستی دریافت نمی‌کنید یا منظور آن‌ها را متوجه نمی‌شوید آنها عصبانی و ناامید می‌شوند. از زبان اشاره استفاده کنید. به کودک خود آموزش دهید که از نشانه هایی برای چند کلمه کلیدی استفاده کند. برای مثال غذا یا شیر بیشتر، یا خستگی، و آن گاه می‌بینید که چه معجزه‌ای اتفاق میفتند.

روش دیگر همدردی کردن با کودک است.

این کار از شدت بدخلقی های او کم می‌کند، بعد از آن می‌توانید به دنبال دلیل این بهانه گیری های او باشید. کودکان همیشه نمی‌توانند از نشانه ها برای بیان خواسته هایشان کمک بگیرند، باید از آنها بخواهید خواسته هایشان را نشان دهند، ممکن است همیشه واضح نباشد اما با کمی تمرین و زمان بهتر می‌توانید با او ارتباط برقرار کنید. برای مثال وقتی او به برادر بزرگترش اشاره می‌کند، به این معنی است که چیزی را از او گرفته و به او نمی‌دهد، پس از برادرش بخواهید که چیزی را که می‌خواهد به او برگرداند.

۵. به کودک خود کمی مهلت بدهید

گاهی اوقات بچه ها فقط می خواهند خشم و عصبانیت خود را تخلیه کنند، پس به آن‌ها اجازه این کار را بدهید (فقط اطمینان حاصل کنید که در حین بروز خشم به خودشان آسیبی نمیرسانند). این کار به کودکان کمک می‌کند بدون درگیر شدن با شما، یاد بگیرند که چطور خشم و عصبانیتشان را به روشی غیر مخرب بروز دهند، همچنین قادر خواهند بود احساساتشان را نشان دهند، خود را جمع و جور کرده و کنترل دوباره خود را به دست بگیرند.

۶. او را نادیده بگیرید

هنگامی که کودک شما اوقات تلخی می‌کند، کنترل خود را از دست داده است و بیش از حد دچار غلیان احساسات شده است ، قسمتی از مغز او که مختص تصمیم‌گیری و قضاوت است برجسته می‌شود. به دلیل اینکه بخش استدلال‌ مغز او فعال نیست، در این مرحله استدلال موثر نخواهد بود. این شرایط مانند موقعیتی است که کسی در حال غرق شدن می‌باشد و شما در آن لحظه نمی‌توانید به او شنا کردن را بیاموزید. در این شرایط، برای بهتر کردن اوضاع کاری از دست شما ساخته نیست. در حقیقت هر تلاشی در این زمینه فقط شرایط را بدتر می‌کند. بعد از اینکه آرام شد، شما می‌توانید با او صحبت کنید.

۷. حواس او را پرت کنید :

کودک خود را به کار دیگری که به آن علاقه دارد سرگرم کنید ، تا اوقات تلخی چند لحظه پیش را فراموش کند. در کیف خود همیشه تعدادی وسایل حواس پرتی شامل اسباب بازی، کتاب یا خوراکی را قرار دهید تا در هنگام اوقات تلخی و بهانه‌گیری بتوانید حواس او را پرت کنید. هنگامی که کودکتان بدخلقی می‌کند، در هر لحظه موضوع جدیدی برای بهانه گیری پیدا می‌کند و حالش بدتر می‌شود، مگر اینکه بتوان توجه او را به موضوع دیگری جلب کرد. پرت کردن حواس کودک اگر در زمان مناسبی اتفاق بیفتد، می‌تواند قبل از شروع اوقات تلخی و بهانه گیری آن را دفع کند. اگر هنگام وارد شدن به سوپر مارکت کودک شما دوست دارد تا انتهای سوپر مارکت برود و دنبال خوراکی مورد علاقه اش بگردد و بهانه بگیرد که چرا آن را برایش نمیخرید، سعی کنید حواس او را پرت و از او بخواهید که در انتخاب نوع و طعم بستنی کمکتان کند یا توجه او را به بخش دیگری از خوراکی ها جلب کنید. ظرفیت توجه کودکان محدود است. به این معنی که خیلی راحت ذهن آنها از روی موضوعات منحرف می‌شود.سعی کنید خیلی سریع توجه آن ها به موضوعات دیگر جلب کنید و جلوی بدخلقی آن‌ها را بگیرید.

۸. او را در آغوش بگیرید

ممکن است این آخرین کاری باشد که بخواهید کودک عصبانی و بهانه گیرتان را بغل کنید، ولی اینکار واقعاً به آرام تر شدن او کمک می‌کند.‌ او را گرم و محکم در آغوش بگیرید و در آن لحظه کلمه ای با او صحبت نکنید، زیرا با این کار وارد یک بحث بیهوده با او می‌شوید.در آغوش گرفتن به بچه ها حس امنیت می‌دهد و آن‌ها متوجه می‌شوند که برای شما مهم هستند و حتی اگر با نظر آن‌ها مخالف هستید به آن‌ها اهمیت می‌دهید. گاهی اوقات بچه ها فقط به دنبال مکانی برای ابراز احساسات خود هستند.

۹. برای رفتار خوب او را تشویق کنید

بعضی از شرایط برای کودکان خسته کننده است، مثلاً انتظار طولانی برای آوردن غذا در رستوران. هنگامی که در راه رفتن به رستوران هستید از او بخواهید که در صورتی که در رستوران خوب غذا بخورد و مودبانه رفتار کند، هنگام برگشتن به خانه به او اجازه می‌دهید که برنامه مورد علاقه اش را تماشا کند. در هر زمان که احساس کردید رفتارش رو به تغییر است، موضوع را به او یادآوری کنید.

۱۰. با لبخند عکس‌العمل نشان دهید

هنگامی که کودک شما در بیرون از خانه و جلوی افراد دیگری شروع به اوقات تلخی می‌کند، سعی کنید همیشه لبخندی روی لب‌های خود داشته باشید و عصبانیت خود را بروز ندهید، زیرا در این صورت او مطمئن می‌شود که توانسته است روی شما تأثیر بگذارد. آرامش و لبخند شما او را نیز آرام می‌کند. حتی اگر هیچ کاری برای متوقف کردن بدخلقی های او انجام ندهید و فقط سعی کنید خونسرد باشید و لبخند بزنید و نشان دهید که همه جیز را تحت کنترل دارید، یک مادر یا پدر نمونه خواهید بود.

پایان /
[/av_textblock]

[/av_one_full][av_button label=’این مطلب را دانلود کنید’ link=’manually,http://baziandishe.ir/wp-content/uploads/koodakan_hamishe_narazi_3.pdf’ link_target=’_blank’ size=’medium’ position=’center’ icon_select=’yes’ icon=’ue800′ font=’entypo-fontello’ color=’red’ custom_bg=’#444444′ custom_font=’#ffffff’ admin_preview_bg=”]

[av_heading tag=’h4′ padding=’10’ heading=’پرسش و پاسخ درباره ی این مطلب’ color=’custom-color-heading’ style=” custom_font=’#af1515′ size=” subheading_active=” subheading_size=’15’ custom_class=” admin_preview_bg=”][/av_heading]

[av_testimonials style=’grid’ columns=’1′ grid_style=” interval=’5′ font_color=” custom_title=” custom_content=” admin_preview_bg=”]
[av_testimonial_single src=’926′ name=’مامان ماهان’ subtitle=” link=’http://’ linktext=”]
ماهان من از ۲سالگی دکتر تشخیص داد که چشماش ضعیفه و باید عینک بزنه.بعد از یه مدت گفتن چشمش تنبلی داره و باید روزی ۴ ساعت چشماش بسته باشه و یسری تمرینات انجام بده.کوچکتر که بود خیلی خوب حرف گوش میکرد.چون چشمش انحراف داره و داره خوب جواب میده تمریناتش من خیلی تلاش میکنم ولی متاسفانه بزرگتر که شده اصلا اهمیت نمیده هر چی هم با آرومی و ملایمت باهاش حرف میزنم فایده نداره یا روش و برمیگردونه یا گوشش و میگیره قول میده ولی عمل نمیکنه  من خودم بارها بهش قول دادم عمل کردم بلکه متوجه بشه وقتی قول میده باید انجام بده ولی متاسفانه این کارو نمی کنه.خیلی عصبی شدم و مجبورم با داد زدن بهش بگم که باید چشماشو ببنده.واقعا دیگه نمیدونم چکار کنم ممنون میشم کمکم کنید
[/av_testimonial_single]
[av_testimonial_single src=’932′ name=’سعیده شکوری’ subtitle=’کارشناس’ link=” linktext=”]
عزیزم خوب بچه یکم هم حق داره. مدت زمان زیادی هست که باید چشم هاشو ببنده و شاید خسته شده . ولی بهرحال بحث سلامتش مطرحه و شوخی بردار نیست. راستش تو این زمینه خیلی ازطلاعات ندارم و شاید بهتر باشه از پزشکش مشورت بگیرید شاید قصه بتونه کمکتون کنه ولی شخصیت داستان قطعا خودش نباشه. ترجیحا شخصیت های داستانی جانوران باشه که برای بچه ها جذاب تره و در اون شخصیتی که همین مشکل رو داره و اتفاقا مراقب چشم هاش هست هم یه جورایی شخصیت اصلی و اصطلاحا قهرمان باشه . شاید همزادپنداری باهاش کمکتون کنه
[/av_testimonial_single]
[/av_testimonials]

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

فروشگاه بازی اندیشه راهی برای دسترسی به کتاب‌های برگزیده‌ی کودک و نوجوان رد کردن