اعتماد به نفس در کودکان

بخش اول

0 81

ما پدر و مادرها میراث گران بهایی که می تونیم برای فرزندانمون به جا بذاریم “احساس عزت نفس” هست . البته این خصوصیت به صورت وراثت به بچه هامون منتقل نمی شه و این طور نیست که بطور ذاتی در ژن های ما وجود داشته باشه.

عزت نفس بطور تدریجی براساس تجربه هایی که کسب می کنیم و ازهمان روزهای اولیه ی زندگی شروع به شکل گیری می کنه و ما بعنوان والدین نقش اساسی در شکل گیری این مهم برعهده داریم. تمام استعدادها و توانایی های بالقوه کودک ممکنه نابود بشه و فعال نشه اگر حس عزت نفس در کودک رشد پیدا نکنه.

عزت نفس و اعتماد به نفس:

اعتماد به نفس در هنگام رویارویی ما با مشکلات مختلف همواره با خودآگاهی مثبت در وجود ما همراه هست .

زمانی که به خودمون و توانایی هامون مطمئن هستیم با نگاه مثبتی که به خودمون و توانایی هامون داریم باعث می شه که در مشکلات بهتر رفتار کنیم .

درمقابل، کمبود اعتماد به نفس منجر به داشتن درک منفی از خودمون می شه . همونطور کهداشتن اعتماد به نفس کمک می کنه در برخورد با مشکلات موفق تر رفتار کنیم ، قرارگرفتن در هر موقعیت موفقیت آمیز هم اعتماد به نفس و عزت نفس رو بالا می بره .

حالا ، فرق اعتماد به نفس با عزت نفس چیه؟

اعتماد به نفس از ایمان داشتن به خود و شناخت خوب از خود سرچشمه می گیره ، اینکه به خصوصیات خود یعنی توانایی ها و نقطه ضعف هامون آگاه باشیم. این آگاهی و شناخت از ویژگی هامون کمک می کنه که براساس توانایی هامون رفتار کنیم . در صدد کنترل و رفع نقاط ضعف مون باشیم و خودمون رو یا در موقعیت شکست قرار ندیم و یا در پذیرش اون باشیم  واینکه بدونیم چه زمانی از چه استعدادمون استفاده کنیم . و چه خوبه که به بچه هامون کمک کنیم تا به خودشون آگاه باشند .

با قراردادن شون در موقعیت های مختلف و کسب تجربه های متفاوت بهشون کمک کنیم تا طیف احساسات، توانایی ها و نقاط ضعف شون رو بشناسند و براش چاره کنند.

عزت نفس اما از حس دوست داشتن و دوست داشتنی بودن برمیاد. اینکه امنیت عاطفی داشته باشیم و لازمه این رو به کودکانمون هم منتقل کنیم.

” محبت بی قید و شرط” کلید کسب عزت نفس هست. این که در هر شرایطی برام دوست داشتنی هستی حتی وقتی داری کار بدی می کنی. این که کار از شخصیت کودک جداست. ( کاری که انجامش دادی بد بود اما خودت همیشه برام دوست داشتنی هستی)

عزت نفس یعنی احساس کاملا خوبی نسبت به خودمون داشته باشیم . حس ” ارزشمند بودن و حس ” دوست داشتنی بودن ” از عزت نفس بالا میاد که البته این با خودشیفتگی فرق داره.

در خودشیفتگی فرد اغراق شده خودش رو بدون داشتن شناخت از خودش دوست داره و به شدت قبول داره.

اما در عزت نفس با علم به توانایی ها و کاستی ها خودش رو دوست داشتنی می دونه و شایسته ی احترام.

مسلما حضور اعتماد به نفس و عزت نفس توامان می تونه باعث بالندگی فرد بشه و احساس رضایت از زندگیش داشته باشه. چیزهایی توی زندگی هرکدوم از ما وجود داره که برای شخص خودمون خیلی اهمیت داره . مثل داشتن برخی ملاک های اخلاقی، اهداف شخصی، ایده ها و آرزوها و … که حتی ممکنه برای جامعه ای که زندگی می کنیم هم مهم نباشه، اما این جنبه ها همون هایی هستن که پس از کسب اون ها احساس اعتماد به نفس واقعی می کنید . در حالی که ممکنه برای افراد دیگه هیچ اهمیتی نداشته باشه.

  • اما در مورد بچه ها:

گاهی چند موضوع کوچک می تونه به عزت نفس اون ها آسیب بزنه . اولین و مهم ترین مسئله از نظر کودکان اینه که آیا والدین شون اون ها رو دوست دارند و براشون ارزش قائل هستن یا نه ؟

محبت اساس احساس امنیت و عزت نفس در کودکان بوده و بر عزت نفس اون ها در دوران کودکی اثر می ذاره

برای کودک همچنان که رشد می کنه و بزرگتر می شهعوامل مختلفی دارای اهمیت ویژه می شه:

  • موفقیت در مدرسه
  • توانایی ایجاد و نگهداری روابط دوستانه
  • بلوغ
  • و …

این دلایل به دلیل اهمیت بسیاری که دارند اثر شگرفی بر کل خودآگاهی و احساس عزت نفس کودک خواهد داشت. اونچه در بزرگسالی پیروزی یا شکست جزئی قلمداد می شه، عامل فشار بالقوه ای هست که بر خودآگاهی و اعتماد به نفس کودک وارد می شه . این فشار به ویژه در حوزه هایی که کودک خودش رو با همسالانش مقایسه می کنه بیشتر دیده می شه.

 

این ها مقدمه ای بود بر موضوع “اعتماد به نفس” و “عزت نفس” که در مطالب بعدی بیشتر در موردشون صحبت می کنیم.

 

 

 

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

فروشگاه بازی اندیشه راهی برای دسترسی به کتاب‌های برگزیده‌ی کودک و نوجوان رد کردن